Dzień dobry w nowym, miejmy nadzieję lepszym, 2021 roku! Nasze zeszłoroczne postanowienie noworoczne nie poszło w las – nadal regularnie przychodzimy do Was z najciekawszymi raportami z rynku pracy 😊 A oto i najciekawsze, które znaleźliśmy ostatnio – zapraszam do lektury!
Raport „Praca z domu 2020”
Raport: Kinnarps
Kinnarps i Akademia Leona Koźmińskiego przeprowadziła badanie, dotyczące produktywności w dobie pracy zdalnej. Efektem jest raport „Praca z domu 2020”. Respondenci zapytani o to, jak oceniają swoją produktywność pracując z domu, mieli podzielone zdania. 1/3 ankietowanych ocenia, że produktywność spadła, 1/3, że pozostała bez zmian, a także 1/3, że wzrosła. Aż 69% spośród ankietowanych nie miało możliwości korzystania z wygodnego, ergonomicznego fotela w trakcie pracy zdalnej, a 25% ze stołu lub biurka.
Raport „Rynek pracy po koronawirusie”
Z raportu przygotowanego przez Bigram i Think Tank wynika, że szalejąca w ubiegłym roku epidemia koronawirusa wpłynęła negatywnie na działalność aż 8 na 10 spośród ankietowanych firm. Pociesza jednak fakt, że tylko 15% z nich określa swoją sytuację mianem kryzysowej. Co jeszcze zmienił koronawirus? Spośród respondentów, aż 50% firm zdecydowało się w dużym stopniu zmienić swoją strategię biznesową, w związku z konsekwencjami jakie niesie ze sobą Covid-19.
Rutyna czy dopasowanie? Jak rekruterzy tworzą zawartość ofert pracy.
Raport: Pracuj.pl
Portal Pracuj.pl zapytał rekruterów, jak ich zdaniem ogłoszenie o pracę wpływa na finalny wynik rekrutacji. 8/10 ankietowanych uważa, że konstrukcja i wygląd ogłoszenia ma ogromny wpływ na to, z jakim efektem zostanie zakończona prowadzona rekrutacja. Mając tę świadomość, rekruterzy jednak częściej niż specyfikę kandydata i stanowiska, przy tworzeniu ogłoszeń biorą pod uwagę to, jakie są firmowe wytyczne względem ich tworzenia. Więcej na ten temat w pełnej wersji raportu 😊
Raport „Praca zdalna. Pierwszy krok na drodze do nowoczesnego środowiska pracy?”
Raport: DGTL
Raport od DGTL został przygotowany w oparciu o cenne źródło informacji, jakim było 50 wywiadów przeprowadzonych z zarządzającymi największymi firmami w Polsce. Jak pokazuje przeprowadzone badanie w 4/10 firmach w Polsce, już przed pandemią były wprowadzone pewne regulacje wewnętrzne, umożliwiające pracę zdalną, a 6/10 pracodawców nie monitorowało w żaden sposób pracowników, wykonujących swoje obowiązki zdalnie.
Global Employee eXperience Research
Raport: Kincentric
Według badania Kincentric przeprowadzonego we współpracy ze specjalistami HR i dyrektorami zarządzającymi z 42 krajów, aż połowa uważa, że epidemia przyspieszyła obowiązujące w ich firmach procesy korporacyjne. To przyspieszenie i ciągłe zmiany nie przekładają się jednak na testowanie nowych rozwiązań, również technologicznych, które mają korzystny wpływ na doświadczenia pracowników. Tego podejmuje się jedynie 35% ankietowanych. Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.
The future of HR 2020 global survey
Raport: KPMG
Według globalnych badań przeprowadzonych przez KPMG, możliwe jest określenie czterech wiodących kierunków, które wpływają na zmiany roli HR: 1) kształtowanie doświadczeń pracowników, 2) tworzenie kultury, skupionej na celu, 3) tworzenie zespołów nakierowanych na przyszłość, 4) wdrażanie i wykorzystywanie analityki. Według raportu 35% respondentów spośród badanych firm, planuje więcej eksperymentalnych zmian w zakresie HR-owych działań, w tym – wykorzystanie sztucznej inteligencji w ciągu najbliższych 2-3 lat.
Możecie już wypatrywać kolejnego wydania raportów wartych nieprzeoczenia!