Nowy miesiąc już z nami więc przyszła pora na stały punkt naszego blogowego programu – czyli zestawienie najciekawszych raportów z rynku pracy! Jak będzie wyglądać „nowa normalność”? Jakie obawy towarzyszą pracującym Polakom? Czy działania podejmowane przez organizacje mają pozytywny odbiór wśród pracowników? Zapraszam do lektury!
Kogo szukają firmy w czasach kwarantanny?
Raport: Pracuj.pl
Portal Pracuj.pl przeanalizował ogłoszenia, które za jego pośrednictwem publikowali pracodawcy w okresie od 16 marca do 14 kwietnia. Kogo najczęściej dotyczyły? Pracodawcy poszukują przede wszystkim programistów, specjalistów ds. finansów, sprzedawców i pracowników fizycznych. Wpływ pandemii widać również w formie pracy – blisko połowa ogłoszeń, które aktualnie pojawiają się na portalu, dotyczy pracy zdalnej.
Czy boimy się utraty pracy przez panującą pandemię?
Raport: Randstad
Według badania przeprowadzonego przez firmę Randstad, co 4 aktualnie zatrudniony obawia się utraty pracy przez koronawirusa. Oznacza to, że niepewność Polaków związana z aktywnością zawodową jest najwyższa od 10 lat. Pracownicy stresują się nie tylko utraty pracy: 50% ankietowanych obawia się zmniejszenia wynagrodzenia, a 16% likwidacji miejsca pracy. Polacy nie utrzymują również pozytywnego nastawienia – odsetek osób, które uważają, że znajdą pracę (niekoniecznie w zawodzie) w przeciągu najbliższych 6 miesięcy spadł aż o 14% w stosunku do okresu przed pandemią.
Pandemia – jak Polacy oceniają działania podejmowane przez pracodawców?
Raport: Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Według badania przeprowadzonego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, aż 80% firm zdecydowało się na wprowadzenie różnego rodzaju działań, które dotykają klientów lub zatrudnionych. Jakie rozwiązania wdrożyły małe, średnie i duże przedsiębiorstwa? Które pracownicy oceniają jako pozytywne? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziecie w pełnej wersji raportu.
Nowa normalność w świecie po COVID-19
Raport: Deloitte
Już teraz można stwierdzić, że rok 2020 jest rokiem przełomowym. Pewne obserwowane już wcześniej trendy takie jak np. digitalizacja, zdecydowanie przyspieszyły Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że prywatnie jak i biznesowo koncentrujemy się przede wszystkim na tym, z czym mamy do czynienia tu i teraz. Eksperci Deloitte podkreślają, że aktualnie kluczowe w działaniu firm, jest podejmowanie w pierwszej kolejności kroków taktycznych, zapewniających ciągłość biznesową na najbliższe 4-6 tygodni.
Praca zdalna rodziców w obliczu pandemii
Raport: Pracuj.pl
Jak rodzice radzą sobie z łączeniem pracy zdalnej z pełnoetatową opieką nad swoimi pociechami? Według badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl 8 na 10 ankietowanych rodziców uważa, że konieczność pracy zdalnej sprawia im o wiele większe trudności, niż pracownikom, którzy nie mają dzieci. Okazuje się, że uelastycznienie grafiku przez pracodawców, to najważniejsze wsparcie dla rodziców w trakcie pracy zdalnej, 6 na 10 z nich ma problemy z oddzieleniem czasu prywatnego od czasu pracy zawodowej.
Wirtualne rozmowy rekrutacyjne
Raport: Gartner
Pandemia wymusiła na większości pracodawców wprowadzenie wielu nowoczesnych rozwiązań, które pozwoliły na sprawne przeprowadzanie dotychczasowych procesów. Podobnie sytuacja ma się jeśli chodzi o rekrutacje. Według badania przeprowadzonego przez Gartner na 334 Liderach branży HR, aż 86% organizacji zdecydowało się na wprowadzenie technologii, umożliwiających przeprowadzenie wirtualnej rozmowy rekrutacyjnej.
Do następnego przeczytania!